Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The moment of a force of 10 N about a fixed point O is 5 N m. Calculate the distance of the point O from the line of action of the force.
Advertisements
उत्तर १
Moment of force = force x perpendicular distance of from point O
Moment of force = F x r
5Nm = 10 x r
R = 5/10 = 0.5 m
उत्तर २

Given: Moment of force = 5 Nm
Force = 10 N
According to the formula,
Moment of force = F × OA
5 Nm = 10 × OA
OA = 5/10
= 0.5 m
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
What is the SI unit of the moment of force?
State two factors on which affect moment of force.
State Newton's first law of motion. Why is it called the law of inertia?
State Newton's third law of motion.
A nut is opened by a wrench of length 10 cm. if the least force required is 5.0 N. find the moment of force needed to turn the nut.
A meter scale is provided at 10 cm mark and is balanced by suspending 400 g from 0 cm mark (fig.). Calculate the mass of meter scale.

The diagram shows a uniform metre rule weighing 100gf, pivoted at its centre O. Two weights 150gf and 250gf hang from the point A and B respectively of the metre rule such that OA = 40 cm and OB = 20 cm. Calculate :
the total clockwise moment about O

Define non-contact forces.
Write the expression for calculating the moment of force about a given point.

