Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The cost of certain services is ₹ 10,000, excluding GST = ₹ 1,800. The rate of GST is ______.
विकल्प
12%
5%
18%
28%
MCQ
रिक्त स्थान भरें
Advertisements
उत्तर
The cost of certain services is ₹ 10,000, excluding GST = ₹ 1,800. The rate of GST is 18%.
Explanation:
Cost price of certain services = ₹ 10000
GST amount = ₹ 1800
Suppose the Rate of GST = P%
GST amount = Rate of GST × C.P.
`1800 = P/100 xx 10000`
`\implies` P = `1800 xx 100/10000` = 18%
∴ Rate of GST is 18%
shaalaa.com
क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
