Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Tanvy has a recurring deposit account in a finance company for `1 1/2` years at 9% per annum. If she gets ₹ 15426 at the time of maturity, how much per month has been invested by her?
Advertisements
उत्तर
Given:
Time = `1 1/2` years = 18 months
Rate = 9% per annum (simple interest on RD)
Maturity amount (MV) = ₹ 15,426
Let monthly instalment = ₹ P
Step-wise calculation:
1. For a recurring deposit, MV = P × n + I, where I is the total simple interest on the monthly instalments.
The interest formula used for monthly instalments gives
`I = P xx r/100 xx (n(n + 1))/(2 xx 12)`
2. Therefore, `MV = P xx n + P xx r/100 xx (n(n + 1))/24`
⇒ `MV = P xx [n + r xx (n(n + 1))/2400]`
3. Substitute n = 18 and r = 9:
`MV = P xx [18 + (9 xx 18 xx 19)/2400]`
= `P xx [18 + 3078/2400]`
= P × [18 + 1.2825]
= P × 19.2825
4. Solve for P:
`P = (15,426)/(19.2825)`
P = 800
Tanvy invested ₹ 800 every month.
