Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Sushil and Sapna were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 3 : 2. On 31st March, 2025, the firm was dissolved. On the date of dissolution there existed a balance of 1,20,000 in sundry creditors account. The sundry creditors were payable after three months. They were paid immediately at a discount of 12% p.a. The amount paid to sundry creditors was:
विकल्प
₹ 1,20,000
₹ 1,23,600
₹ 1,16,400
₹ 1,34,400
Advertisements
उत्तर
₹ 1,16,400
Explanation:
The discount is calculated for the period the payment is advanced (3 months) at the given annual rate (12% p.a.).
Discount = Creditors Balance × Rate × `"Months"/12`
Discount = `1,20,000 xx 12/100 xx 3/12 = 3,600`
2. Calculate the Actual Amount Paid
Amount Paid = Creditors Balance − Discount
Amount Paid = 1,20,000 − 3,600 = 1,16,400
