Advertisements
Advertisements
प्रश्न
L, M, N and O are partners in a firm sharing profits and losses on the ratio of 2 : 2 : 1 : 1. M and O decided to retire from the firm. The goodwill of the firm was valued at ₹ 3,60,000. L and N decided to share future profits equally.
Find out Gaining Ratio and Pass necessary journal entry for the treatment of goodwill.
Advertisements
उत्तर
| Journal Entries | ||||
| Date | Particulars | L.F. | Debit (₹) | Credit (₹) |
| L's Capital A/c ...Dr. | 60,000 | |||
| N's Capital A/c ...Dr. | 1,20,000 | |||
| To M's Capital A/c | 1,20,000 | |||
| To O's Capital A/c | 60,000 | |||
| (Being goodwill adjusted by debiting gaining partners in their gaining ratio of 1 : 2 and crediting retiring partners with their respective shares) | ||||
Working note:
1. Calculation of Gaining Ratio
Old Ratio (L : M : N : O) = 2 : 2 : 1 : 1
New Ratio (L : N) = 1 : 1 (equally)
Gain = New Share − Old Share
L's Gain = `1/2 - 2/6 = (3 - 2)/6 = 1/6`
N's Gain = `1/2 - 1/6 = (3 - 1)/6 = 2/6`
Gaining Ratio of L and N = 1 : 2
2. Adjustment of Goodwill Value
Total Goodwill of the firm = ₹ 3,60,000
M's Share of Goodwill (Retiring) = `3,60,000 xx 2/6 = 1,20,000`
O's Share of Goodwill (Retiring) = `3,60,000 xx 1/6 = 60,000`
Total Goodwill to be compensated = ₹ 1,20,000 + ₹ 60,000 = ₹ 1,80,000
This total amount of ₹ 1,80,000 will be contributed by the gaining partners (L and N) in their Gaining Ratio (1 : 2):
L's contribution = `1,80,000 xx 1/3 = 60,000`
N's contribution = `1,80,000 xx 2/3 = 1,20,000`
