Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Kavita has a cumulative time deposit account in a bank. She deposits ₹ 800 per month and gets ₹ 16700 as maturity value. If the rate of interest be 5% per annum, find the total time for which the account was held.
[Hint: x2 + 481x – 10020 = 0 ⇒ x2 + 501x – 20x – 10020 = 0.]
Advertisements
उत्तर
Given:
Monthly deposit P = ₹ 800
Maturity value (amount) = ₹ 16,700
Rate of interest R = 5% p.a.
Let n = number of months the account was held
Step-wise calculation:
1. Use the standard formula for maturity of a monthly recurring (cumulative) deposit:
Maturity = nP + Interest, where Interest = `P xx [(n(n + 1))/(2 xx 12)] xx (R/100)`
2. Substitute P = 800, R = 5 and Maturity = 16700:
`16700 = 800n + 800 xx [(n(n + 1))/(24)] xx (5/100)`
Simplify the interest term:
`800 xx (5/100) = 40`
So, `16700 = 800n + 40 × [(n(n + 1))/24]`
= `800n + (40/24) n(n + 1)`
= `40/24`
= `5/3`
So, `16700 = 800n + (5/3) n(n + 1)`.
3. Multiply both sides by 3 to clear denominator:
50100 = 2400n + 5n(n + 1)
= 5n2 + 2405n
4. Bring to standard quadratic form and divide by 1:
5n2 + 2405n – 50100 = 0
⇒ Divide by 5
⇒ n2 + 481n – 10020 = 0
5. Factor the quadratic use the hint:
n2 + 481n – 10020 = n2 + 501n – 20n – 10020
= (n + 501)(n – 20)
= 0
So, n = 20 or n = –501 (reject negative).
Therefore, the account was held for 20 months = 1 year 8 months.
