Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Jain and Gupta were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 3 : 1. On 1st April, 2024, Agarwal was admitted as a new partner for 1/5th share in the profits of the firm with a minimum guaranteed amount of ₹ 75,000. Any deficiency arising out of this account will be borne by Jain and Gupta in the ratio of 1 : 3. During the year ended 31st March, 2025, the firm earned a net profit of ₹ 3,00,000.
Prepare Profit and Loss Appropriation Account of Jain, Gupta and Agarwal for the year ended 31st March, 2025.
Advertisements
उत्तर
| Dr. |
Profit and Loss Appropriation Account
for the year ended 31st March, 2025 |
Cr. | |
| Particulars | Amount (₹) | Particulars | Amount (₹) |
| To Jain’s CapitalA/c | 1,76,250 | By Profit & Loss A/c (Net profit) | 3,00,000 |
| To Gupta’s Capital A/c | 48,750 | ||
| To Agarwal’s Capital A/c | 75,000 | ||
| 3,00,000 | 3,00,000 | ||
Working Note:
- Total Net Profit: ₹ 3,00,000
- Agarwal’s Share `(1/5): 3,00,000 xx 1/5 = 60,000`
- Guaranteed Amount: ₹ 75,000
- Deficiency: 75,000 − 60,000 = 15,000
2. Distribute Initial Profit to Jain and Gupta
- Remaining Profit: ₹ 3,00,000 − ₹ 60,000 = ₹ 2,40,000
- Jain’s Initial Share `(3/4): 2,40,000 xx 3/4 = 1,80,000`
- Gupta’s Initial Share `(1/4): 2,40,000 xx 1/4 = 60,000`
3. Apportion the Deficiency
The deficiency of ₹ 15,000 is borne by Jain and Gupta in the ratio of 1 : 3.
Jain’s Contribution: `15,000 xx 1/4 = 3,750`
Gupta’s Contribution: `15,000 xx 3/4 = 11,250`
4. Final Profit Distribution
Jain: 1,80,000 − 3,750 = 1,76,250
Gupta: 60,000 − 11,250 = 48,750
Agarwal: 60,000 + 15,000 = 75,000
