Advertisements
Advertisements
प्रश्न
In a stack, there are 5 books each of thickness 20 mm and 5 paper sheets each of thickness 0.016 mm. What is the total thickness of the stack?
Advertisements
उत्तर
Thickness of each book = 20 mm
Hence, thickness of 5 books = (5 × 20) mm = 100 mm
Thickness of each paper sheet = 0.016 mm
Hence, thickness of 5 paper sheets = (5 × 0.016) mm = 0.080 mm
Total thickness of the stack = Thickness of 5 books + Thickness of 5 paper sheets
= (100 + 0.080) mm
= 100.08 mm
= 1.0008 × 102 mm
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Express the given numbers in standard form.
0.0000000000085
Express the given numbers in usual form.
4.5 × 104
Express the following numbers in standard form:
0.00000000000943
Write the following numbers in the usual form:
3.02 × 10−6
Write the following numbers in the usual form:
4.5 × 104
The standard form of `(1/100000000)` is ______.
Write 0.000005678 in the standard form.
Express the following in standard form:
A Helium atom has a diameter of 0.000000022 cm.
The planet Uranus is approximately 2,896,819,200,000 metres away from the Sun. What is this distance in standard form?
The volume of the Earth is approximately 7.67 × 10–7 times the volume of the Sun. Express this figure in usual form.
