हिंदी

If total assets are ₹ 12,00,000; total liabilities are ₹ 3,00,000; assets are realised at 70% and expenses on realisation are ₹ 10,000, what will be the profit or loss on realisation?

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

If total assets are ₹ 12,00,000; total liabilities are ₹ 3,00,000; assets are realised at 70% and expenses on realisation are ₹ 10,000, what will be the profit or loss on realisation?

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Assets realised = ₹ 12,00,000 × 70% = ₹ 8,40,000

Loss on assets = ₹ 12,00,000 − ₹ 8,40,000 = ₹ 3,60,000

Add: Realisation expenses = ₹ 10,000

Loss on Realisation = ₹ 3,60,000 + ₹ 10,000 = ₹ 3,70,000

Answer: Loss on Realisation = ₹ 3,70,000

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 5: Dissolution of a Partnership Firm - PRACTICAL QUESTIONS [पृष्ठ ५.७६]

APPEARS IN

डी. के. गोएल Accountancy Part A Volume 1 and 2 [English] Class 12
अध्याय 5 Dissolution of a Partnership Firm
PRACTICAL QUESTIONS | Q 30. | पृष्ठ ५.७६
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×