हिंदी

If the surface area of a sphere is 616 cm2, its diameter (in cm) is ______. (Taking π = 227)

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

If the surface area of a sphere is 616 cm2, its diameter (in cm) is ______. (Taking π = `22/7`)

विकल्प

  • 7

  • 14

  • 28

  • 56

MCQ
रिक्त स्थान भरें
Advertisements

उत्तर

If the surface area of a sphere is 616 cm2, its diameter (in cm) is 14.

Explanation:

Let the radius of the sphere be r.

As, Surface area of the sphere = 616 cm

⇒ 4πr= 616

`=> 4xx22/7xx"r"^2 = 616`

`=> "r"^2 = (616xx7)/(4xx22)`

`=> "r"^2 = 49`

`=> r = sqrt(49)`

⇒ r = 7 cm

∴ Diameter of the sphere = 2r = 2 ×7 = 14 cm

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×