हिंदी

Find the market price of 12% ₹ 25 shares of a company which pays a dividend of ₹ 1875 on an investment of ₹ 20000. [Hint: Annual income on 1 share = 12% of ₹ 25 = ₹ 3.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

Find the market price of 12% ₹ 25 shares of a company which pays a dividend of ₹ 1875 on an investment of ₹ 20000.

[Hint: Annual income on 1 share = 12% of ₹ 25 = ₹ 3.
  Number of shares bought = `"Total annual income"/"Annual income from 1 share" = 1875/3 = 625`.
  Market value of each share = `"Total investment"/"Number of shares".`]
योग
Advertisements

उत्तर

Given: 12% of ₹ 25 shares; total dividend received = ₹ 1875 on an investment of ₹ 20,000.

Step-wise calculation:

1. Dividend (annual) on one share

= 12% of ₹ 25

= ₹ 3

2. Number of shares bought

= `"Total annual dividend"/"Dividend per share"` 

= 1875 ÷ 3

= 625

3. Market price (market value) per share

= Total investment ÷ Number of shares

= 20000 ÷ 625

= ₹ 32

The market price of the 12%, ₹ 25 share is ₹ 32.

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 3: Shares and Dividends - EXERCISE 3 [पृष्ठ ३०]

APPEARS IN

आर.एस. अग्रवाल Mathematics [English] Class 10 ICSE
अध्याय 3 Shares and Dividends
EXERCISE 3 | Q 5. | पृष्ठ ३०
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×