हिंदी

Capital employed by a partnership firm is ₹ 5,00,000. Its average profit is ₹ 60,000. The normal rate of retum in similar type of business is 10%. What is the amount of super profits?

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

Capital employed by a partnership firm is ₹ 5,00,000. Its average profit is ₹ 60,000. The normal rate of retum in similar type of business is 10%. What is the amount of super profits?

विकल्प

  • ₹ 50,000

  • ₹ 10,000

  • ₹ 6,000

  • ₹ 56,000

MCQ
Advertisements

उत्तर

₹ 10,000

Explanation:

Given:

Capital Employed = ₹ 5,00,000

Average Profit = ₹ 60,000

Normal Rate of Return = 10%

Normal Profit = Capital Employed `xx "Normal Rate of Return"/100`

= `5,00,000xx10/100`

= ₹ 50,000

Super Profits = Average Profit − Normal Profit

= 60,000 − 50,000

= ₹ 10,000

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 2: Goodwill : Concept and Valuation - OBJECTIVE TYPE QUESTIONS [पृष्ठ २.३३]

APPEARS IN

डी. के. गोएल Accountancy Part 1 and 2 [English] Class 12 ISC
अध्याय 2 Goodwill : Concept and Valuation
OBJECTIVE TYPE QUESTIONS | Q (B) 6. | पृष्ठ २.३३
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×