हिंदी

Calculate the value of goodwill at 3 years’ purchase of the average profits of the last 4 years. The profit for the first year was ₹ 50,000, for second year twice the profit of the first year

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

Calculate the value of goodwill at 3 years’ purchase of the average profits of the last 4 years. The profit for the first year was ₹ 50,000, for second year twice the profit of the first year and for the third year one and half times the profit of the second year. The profit of the fourth year was 1.6 times the profit of the third year.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Valuation of Goodwill:
₹
Profit for Ist Year 50,000
Profit for IInd Year \[= ₹50,000 \times 2\] 1,00,000
Profit for IIIrd Year $= ₹1,00,000 \times 1.5$ 1,50,000
Profit for IVth Year $= ₹1,50,000 \times 1.6$ 2,40,000
Total Profits 5,40,000

$$\text{Average Profit} = \frac{5,40,000}{4} = ₹1,35,000$$

$$\begin{aligned} \text{Goodwill} & = \text{Average Profit} \times \text{No. of Years' Purchase} \\ & = ₹1,35,000 \times 3 = ₹4,05,000 \end{aligned}$$

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 2: Goodwill : Concept and Valuation - COMPETENCY FOCUSED QUESTIONS [पृष्ठ २.३१]

APPEARS IN

डी. के. गोएल Accountancy Part 1 and 2 [English] Class 12 ISC
अध्याय 2 Goodwill : Concept and Valuation
COMPETENCY FOCUSED QUESTIONS | Q 2. | पृष्ठ २.३१
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×