हिंदी

At the time of reconstitution of partnership firm of Juhi and Shalini, goodwill of the firm was valued at ₹ 2,60,000 calculated on the basis of Capitalisation of Super Profit Method.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

At the time of reconstitution of partnership firm of Juhi and Shalini, goodwill of the firm was valued at ₹ 2,60,000 calculated on the basis of Capitalisation of Super Profit Method.

Firm’s Balance Sheet at the time of reconstitution was as follows:

Liabilities Amount (₹) Amount (₹) Assets Amount (₹)
Capital Accounts : Furniture 1,80,000
Juhi 2,00,000 Computers 70,000
Shalini 1,20,000 3,20,000 Closing Stock 1,25,000
Reserves 30,000 Sundry Debtors 85,000
Sundry Creditors 75,000 Cash in Hand 10,000
Bank Overdraft 45,000
4,70,000 4,70,000
You are required to find out Average Profit of the firm, if normal rate of return is 10%.
संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

\[\text{Goodwill} = \text{Super Profit} \times \frac{100}{\text{Normal Rate of Return}}\]

$$₹2,60,000 = \text{Super Profit} \times \frac{100}{10}$$

$$\text{Super Profit} = 2,60,000 \times \frac{10}{100} = ₹26,000$$ 

$$\text{Capital Employed} = \text{Total Assets} - \text{Outside Liabilities}$$

$$= 4,70,000 - 1,20,000 = ₹3,50,000$$

OR

$$\text{Capital Employed} = \text{Capital of Partners} + \text{Reserves}$$

$$= 3,20,000 + 30,000 = ₹3,50,000$$

$$\text{Normal Profit} = \text{Capital Employed} \times \frac{\text{Normal Rate of Return}}{100}$$

$$= 3,50,000 \times \frac{10}{100} = ₹35,000$$

$$\text{Average Profit} = \text{Normal Profit} + \text{Super Profit}$$

$$= ₹35,000 + ₹26,000 = ₹61,000$$

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 2: Goodwill : Concept and Valuation - SHORT ANSWER QUESTIONS (3 Marks) [पृष्ठ २.२८]

APPEARS IN

डी. के. गोएल Accountancy Part 1 and 2 [English] Class 12 ISC
अध्याय 2 Goodwill : Concept and Valuation
SHORT ANSWER QUESTIONS (3 Marks) | Q 4. | पृष्ठ २.२८
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×