Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Alok, Sarah and Aditya were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 5 : 3 : 2. On 1st January, 2025 Alok advanced a loan of ₹ 2,00,000 to the firm. In the absence of a partnership agreement, the amount of interest on loan due to Alok on 31st March, 2025 will be ______.
विकल्प
₹ 20,000
₹ 12,000
₹ 3,000
₹ 5,000
Advertisements
उत्तर
Alok, Sarah and Aditya were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 5 : 3 : 2. On 1st January, 2025 Alok advanced a loan of ₹ 2,00,000 to the firm. In the absence of a partnership agreement, the amount of interest on loan due to Alok on 31st March, 2025 will be ₹ 3,000.
Explanation:
Given:
Loan by Alok = ₹ 2,00,000
Period = 1 Jan 2025 to 31 March 2025 = 3 months
Rate = 6 % p.a.
Using simple interest:
`I = (P xx R xx T)/100`
`I = (2,00,000 xx 6 xx 3)/(100 xx 12)`
`I = (2,00,000 xx 18)/1200`
`I = (36,00,000)/1200`
I = ₹ 3,000
