Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A flask contains 3.2g of sulphur dioxide.Calculate the following : The moles of sulphur dioxide present in the flask.
Advertisements
उत्तर
Moles = Weight of substance in grams/ molecular weight
So, Moles of SO2 = 3.2/64 = 0.05
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Calculate the molar mass of the following substance:
Sulphur molecule, S8
What is a group of 6.022 × 1023 particles known as ?
Fill in the following blanks :
A mole represents an .............. number of particles of a substance.
Calculate the mass in grams of 0.17 mole of hydrogen sulphide, H2S. (Atomic masses : H = 1 u, S = 32 u)
How many moles of oxygen atoms are present in one mole of the following compounds ?
- Al2O3
- CO2
- Cl2O7
- H2SO4
- Al2(SO4)3
Define the term Relative atomic mass.
A sample of ammonium nitrate when heated yields 8.96 litres of steam (measured at STP)
NH4NO3 → N2O + 2H2O
What volume of dinitrogen oxide is produced at the same time as 8.96 L of steam?
Consider the following reaction and based on the reaction answer the questions that follow :
\[\ce{(NH4)2Cr2O7 ->[heat] N2(g) + 4H2O(g) + Cr2O3}\]
Calculate :
(i) The quantity in moles of (NH4)2Cr2O7 if 63 gm of (NH4)2Cr2O7 is heated.
(ii) The quantity in moles of nitrogen formed.
(iii) The volume in litres or dm3 of N2evolved at STP.
(iv) The mass in grams of Cr2O3 formed at the same time
[Atomic masses : H = 1, Cr=52, N=14]
Define the term:
Mole
Solid ammonium dichromate decomposes as:
\[\ce{(NH4)2Cr2O7 -> N2 + Cr2O3 + 4H2O}\]
If 63 g of ammonium dichromate decomposes. Calculate the quantity in moles of (NH4)2Cr2O7.
