Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The pitch of whistle of an engine appears to drop by 30% of the original value when it passes a stationary observer. If speed of sound in air is 350 m/s, then the speed of engine in m/s is ______.
पर्याय
87.5
105
150
175
MCQ
रिकाम्या जागा भरा
Advertisements
उत्तर
The pitch of whistle of an engine appears to drop by 30% of the original value when it passes a stationary observer. If speed of sound in air is 350 m/s, then the speed of engine in m/s is 150.
Explanation:
Given: Speed of sound (v) = 350 m/s
n' = 0.7 n
Also,
n' = `n(v/(v + v_s))`
0.7 n = `n(350/(350 + v_s))`
0.7 = `350/(350 + v_s)`
350 + vs = `350/0.7`
350 + vs = 500
vs = 500 − 350
= 150 m/s
shaalaa.com
या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
