मराठी

The minute hand of a circular clock is 15 cm long. How far does the tip of the minute hand move in 1 hour. (Take π = 3.14)

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The minute hand of a circular clock is 15 cm long. How far does the tip of the minute hand move in 1 hour. (Take π = 3.14)

बेरीज
Advertisements

उत्तर

Distance travelled by the tip of minute hand = Circumference of the clock

= 2πr 

= 2 × 3.14 × 15

= 94.2 cm

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 9: Perimeter and Area - EXERCISE 9.2 [पृष्ठ १५९]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Mathematics [English] Class 7
पाठ 9 Perimeter and Area
EXERCISE 9.2 | Q 17. | पृष्ठ १५९

व्हिडिओ ट्यूटोरियलVIEW ALL [1]

Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×