मराठी

The goodwill of a firm is valued at 4 years’ purchase of average profits of last five years. The profits of the last five years were: Year 2018-19 2019-20 2020-21 2021-22 2022-23

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The goodwill of a firm is valued at 4 years’ purchase of average profits of last five years. The profits of the last five years were:

Year Profit (₹)
2018-19 2,00,000
2019-20 (3,00,000)
2020-21 4,50,000 (including an abnormal gain of ₹ 50,000)
2021-22 3,50,000 (after charging an abnormal loss of ₹ 90,000)
2022-23 2,60,000

Calculate the amount of goodwill.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Adjust Profits for Abnormal Items:

2018-19 = ₹ 2,00,000

2019-20 = (₹ 3,00,000) (Loss)

2020-21 = ₹ 4,50,000 – ₹ 50,000 (abnormal gain) = ₹ 4,00,000

2021-22 = ₹ 3,50,000 + ₹ 90,000 (abnormal loss added back) = ₹ 4,40,000

2022-23 = ₹ 2,60,000

Adjusted Profits = 2,00,000 – 3,00,000 + 4,00,000 + 4,40,000 + 2,60,000

= ₹ 10,00,000

Average Profit = `(₹ 10,00,000)/5`

= ₹ 2,00,000

Value of Goodwill:

Goodwill = Average Profit × Number of Years’ Purchase

= ₹ 2,00,000 × 4

= ₹ 8,00,000

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 2: Change in Profit Sharing Ratio among the Existing Partners - PRACTICAL QUESTIONS [पृष्ठ २.७२]

APPEARS IN

डी. के. गोएल Accountancy Part A Volume 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 2 Change in Profit Sharing Ratio among the Existing Partners
PRACTICAL QUESTIONS | Q 4. | पृष्ठ २.७२
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×