Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Sujata and Laxmi were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 2 : 1. On 1st April, 2025, they admitted Raghu as a new partner for 1/5th share in the profits of the firm. On the date of Raghu’s admission, it was found that the equipment is undervalued by ₹ 90,000. After revaluation, the Balance Sheet of Sujata, Laxmi and Raghu showed equipment at ₹ 3,00,000. The value of equipment shown in the books of the firm of Sujata and Laxmi before Raghu’s admission was:
पर्याय
₹ 3,90,000
₹ 2,10,000
₹ 3,00,000
₹ 90,000
MCQ
Advertisements
उत्तर
₹ 2,10,000
Explanation:
Let the original value of equipment in the books be ₹ x.
It is given that:
- Equipment was undervalued by ₹ 90,000
- After revaluation, equipment became ₹ 3,00,000
So,
x + 90,000 = 3,00,000
x = 3,00,000 − 90,000
x = 2,10,000
shaalaa.com
या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
