Advertisements
Advertisements
प्रश्न
In a firm's Balance Sheet, Total Debtors were appearing at ₹ 5,00,000 and provision for doubtful debts appeared at ₹ 10,000. On dissolution, bad debts were ₹ 1,00,000 and the remaining debtors were realised at 10% discount. How much amount was realised from debtors?
संख्यात्मक
Advertisements
उत्तर
Total Debtors = ₹ 5,00,000
Less: Bad Debts = ₹ 1,00,000
Remaining Debtors = ₹ 4,00,000
Amount realised at 10% discount:
₹ 4,00,000 × 90% = ₹ 3,60,000
Amount realised from debtors = ₹ 3,60,000
shaalaa.com
या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
