मराठी

Following balances appeared in the books of a partnership firm: Monica Nusrat Capital Accounts ₹ 5,50,000 6,40,000 Current Accounts ₹ 30,000 20,000 (Dr.)

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

Following balances appeared in the books of a partnership firm:

  Capital Accounts
₹
Current Accounts
₹
Monica 5,50,000 30,000
Nusrat 6,40,000 20,000 (Dr.)

Profit & Loss A/c (Debit) balance existed at ₹ 3,00,000. The normal rate of return for similar business is 10%.

If the goodwill of the firm is ₹ 60,000 at 4 years' purchase of super profit, find the average profits of the firm.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

We use:

Goodwill = Super Profit × Years’ Purchase

1. Calculate Capital Employed

Capital Accounts:

₹ 5,50,000 + ₹ 6,40,000 = ₹ 11,90,000

Add: Monica's Current A/c (Cr.):

₹ 30,000

Less: Nusrat's Current A/c (Dr.):

₹ 20,000

Less: Profit & Loss A/c (Debit balance):

₹ 3,00,000

Therefore:

Capital Employed = ₹ 11,90,000 + ₹ 30,000 − ₹ 20,000 − ₹ 3,00,000

= ₹ 9,00,000​

2. Calculate Normal Profit

Normal rate of return = 10%

Normal Profit = ₹ 9,00,000 × `10/100` = ₹ 90,000​

3. Calculate Super Profit

Goodwill = ₹ 60,000

Years' purchase = 4

Super Profit = `(₹ 60,000)/4 = ₹ 15,000`

4. Calculate Average Profit

Super Profit = Average Profit − Normal Profit

Therefore:

Average Profit = Super Profit + Normal Profit

= ₹ 15,000 + ₹ 90,000

= ₹ 1,05,000

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 2: Goodwill : Concept and Valuation - PRACTICAL QUESTIONS [पृष्ठ २.३७]

APPEARS IN

डी. के. गोएल Accountancy Part 1 and 2 [English] Class 12 ISC
पाठ 2 Goodwill : Concept and Valuation
PRACTICAL QUESTIONS | Q 15. | पृष्ठ २.३७
डी. के. गोएल Accountancy Part A Volume 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 2 Change in Profit Sharing Ratio among the Existing Partners
PRACTICAL QUESTIONS | Q 18. | पृष्ठ २.७६
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×