मराठी
सी.आई.एस.सी.ई.आयसीएसई ICSE Class 8

A shopkeeper marks his goods at 30 percent above the cost price and then gives a discount of 10 percent. Find his gain percent.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

A shopkeeper marks his goods at 30 percent above the cost price and then gives a discount of 10 percent. Find his gain percent.

बेरीज
Advertisements

उत्तर

Given:

M.P. of the goods = 30% above the C.P.

Let the C.P. be ₹ 100.

M.P. = C.P. + 30% of C.P.

= `100 + 30/100 xx 100`

= `100 + 30/(cancel(100)) xx cancel(100)`

= 100 + 30

= 130

So, M.P. of the goods = ₹ 130

Discount % = 10%

Discount% = `("Discount")/("M. P.") xx 100`

= `10 = ("Discount")/130 xx 100`

= Discount = `(10 xx 130)/100`

= `1300/100`

= 13

Now,

Discount = M.P. - S.P.

⇒ 13 = 130 − S.P.

⇒ S.P. = 130 − 13

= 117

Hence, S.P. of the goods = ₹ 117

C.P. of the goods = ₹ 100

(∵ S.P. is greater than C.P., means goods are sold at a gain.)

Gain = S.P. − C.P.

⇒ Gain = 117 − 100

⇒ Gain = 17

And

Gain% = `("Gain")/("C. P.") xx 100%`

⇒ Gain% = `17/100 xx 100%`

= `17/cancel(100) xx cancel(100%)`

= 17%

Hence, Gain percent = 17%

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 8: Profit, Loss and Discount - Exercise 8 (D) [पृष्ठ ९८]

APPEARS IN

सेलिना Concise Mathematics [English] Class 8 ICSE
पाठ 8 Profit, Loss and Discount
Exercise 8 (D) | Q 9 | पृष्ठ ९८

संबंधित प्रश्‍न

The list price of a watch is Rs.4000. It is available either at 25% flat discount or at successive discounts of 15% and 12%. Calculate the better offer and the amount paid in the second offer.


The marked price of a sofa set is Rs. 36000 and is available in Guwahati at 20% discount. A shopkeeper from Delhi buys this article in Guwahati and spends Rs. 1500 on his travelling and Rs. 1200 on the transportation etc. of the article. Find the profit per cent made by the shopkeeper, if he sells the article in Delhi at the
a. marked price, b. 5% discount.


A trader allows a discount of 12% on the marked price of the goods in his shop. He still makes a gross profit of 21% on the cost price. Find the profit percent he would have made, had he sold the goods at the marked price.


The cost of production of a video game is Rs.5200. This is divided between material, labour and overheads in the ratio 5:6:2. If the video game is marked at a price that gives a 30% profit, find the marked price. If the cost of material, labour and overheads increased by 40%, 30% and 10% respectively, calculate the cost of manufacturing the video game now and the marked price so as to get the same percentage as before.


Find the amount paid by a customer when he buys a watch priced at Rs.5400 available at a discount of 12%.


A trader allows a discount of 12% on the marked price of the goods in his shop. He still makes a gross profit of 21% on the cost price. Find the profit percent, he would have made, had he sold the goods at the marked price.


A dealer marks his goods 45% above the cost price and then allows 20% discount on it. What is the cost price of an article on which he gains Rs.960?


A publisher gives his distributors a discount of 30% on the printed price of the books. The distributor sells those books to a book seller at 23% discount on the printed price and the book-seller sells these books at their printed price. Find the profit percent made by the distributor and the book-seller.


If marked price of an article is Rs 1,200 and the discount is 12% then the selling price of the article is ______.


A shopkeeper was selling all his items at 25% discount. During the off season, he offered 30% discount over and above the existing discount. If Pragya bought a skirt which was marked for Rs 1,200, how much did she pay for it?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×