Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A man can open a nut by applying a force of 150 N by using a lever handle of length 0.4 m. What should be the length of the handle if he is able to open it by applying a force of 60 N?
Advertisements
उत्तर
Given,
F1 = 150N
l1 = 0.4m
F2 = 60N
l2 = ?
∵ Force × perpendicular distance = constant
F1 × l1 = F2 × l2
150 × 0.4 = 60 × l2
l2 = 1m
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
The separation between two masses is reduced to half. How is the magnitude of the gravitational force between them affected?
Give one example in the given cases:
A force stops a moving body
Define 1 kgf how is it related to Newton?
The adjacent diagram shows a heavy roller, with its axle at O, which is to be raised on a pavement XY. If there is friction between the roller and pavement, show by an arrow on the diagram the point of application and the direction of force to be applied. If pivoted at O, now will it go up?

State the condition when on applying a force, the body has the translational motion.
Give two examples to verify that a force changes the shape of a body.
In which of the following sport the turning of the effect of force used
A mechanic unscrew a nut by applying a force of 140 N with a spanner of length 40 cm. What should be the length of the spanner if a force of 40 N is applied to unscrew the same nut?
Does the palm apply any force on the ball, when we place our palm in front of a moving ball?
Can you lift or push a book lying on a table without touching it?
