Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A shopkeeper marks his goods at 40% above the cost price but allows a discount of 5% for cash payment to his customers. What actual profit does he make, if he receives Rs 1064 after paying the discount?
Advertisements
उत्तर
\[\text { Let the original cost price of the item be Rs . x } . \]
\[\text { MP = x } + \frac{40x}{100} = 1 . 4x\]
\[\text { Discount = MP - SP }\]
\[MP - \frac{\text { Discount % } \times MP}{100} = SP\]
\[1 . 4x - \frac{5 \times 1 . 4x}{100} = 1064\]
\[\frac{1 . 4x \times 100 - 5 \times 1 . 4x}{100} = 1064\]
\[\text { So, x }\left( 1 . 4 \right)\left( 0 . 95 \right) = 1064\]
\[x = \frac{1064}{\left( 1 . 4 \times 0 . 95 \right)}\]
\[ = \frac{1064}{1 . 33}\]
\[ = Rs . 800\]
\[\text { Profit = Rs } . (1064 - 800)\]
\[ = \text { Rs }. 264\]
\[\text { Thus, the actual profit by the shopkeeper is Rs } . 264 . \]
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
A publisher gives 32% discount on the printed price of a book to booksellers. What does a bookseller pay for a book whose printed price is Rs 275?
A shopkeeper offers 10% off-season discount to the customers and still makes a profit of 26%. What is the cost price for the shopkeeper on a pair of shoes marked at Rs 1120?
From a wholesaler, Santosh bought 400 eggs for Rs 1500 and spent Rs 300 on transport. 50 eggs fell down and broke. He sold the rest at Rs 5 each. Did he make a profit or a loss? How much?
An article is sold for ₹ 555 at a loss of `7 1/2%`. The cost price of the article is ________
Vaidegi sold two sarees for ₹ 2200 each. On one she gains 10% and on the other she loses 12%. Find her total gain or loss percentage in the sale of the sarees
Discount = M.P. − __________
Jhansi - I found that for 6000 kg fish we would need 1500 kg salt every month! Its price is Rs 2 per kg.
Monthly costs:
a) Salt 1500 x 2 = Rs ______
b) Packing and bus charges = Rs 3000
So the total monthly cost of drying and selling the fish = Rs ______
Fazila - That sounds very good! Our calculations tell us that every month our Bank will earn Rs 44,000!
Check to see if you also get the same answer.
By selling an article for Rs 1,12,000 a girl gains 40%. The cost price of the article was ______.
A person wanted to sell a scooter at a loss of 25%. But at the last moment he changed his mind and sold the scooter at a loss of 20%. If the difference in the two SP’s is ₹ 4000, then find the CP of the scooter.
Match the entries in Column I with the appropriate entries in Column II:
| Column I | Column II |
| (i) 3:5 | (A) ₹ 54 |
| (ii) 2.5 | (B) ₹ 47 |
| (iii) 100% | (C) ₹ 53 |
| (iv) `2/3` | (D) ₹ 160 |
| (v) `6 1/4%` | (E) 60% |
| (vi) 12.5% | (F) 25% |
| (vii) SP when CP = ₹ 50 and loss = 6 % | (G) `1/16` |
| (viii) SP when CP = ₹ 50 and profit = ₹ 4 | (H) 250% |
| (ix) Profit% when CP = ₹ 40 and SP = ₹ 50 | (I) ₹ 159 |
| (x) Profit% when CP = ₹ 50 and SP = ₹ 60 | (J) `66 2/3%` |
| (xi) Interest when principal = ₹ 800, Rate of interest = 10% per annum nd period = 2 years |
(K) 20% |
| (xii) Amount when principal = ₹ 150, Rate of interest = 6% per annum and period = 1 year |
(L) 0.125 |
| (M) 3 : 2 | |
| (N) ₹ 164 | |
| (O) 3 : 3 |
