Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A point moves along X-axis initially at rest. Its acceleration is a = (6t + 5) m/s2. The distance covered in 2s, if it starts from the origin is given by ______.
विकल्प
6 m
12 m
16 m
18 m
MCQ
रिक्त स्थान भरें
Advertisements
उत्तर
A point moves along X-axis initially at rest. Its acceleration is a = (6t + 5) m/s2. The distance covered in 2s, if it starts from the origin is given by 18 m.
Explanation:
Given, acceleration, a = (6t + 5) m/s2
`a = (dv)/(dt)` = 6t + 5
⇒ dv = (6t + 5) dt
⇒ ∫ dv = ∫ (6t + 5)dt
⇒ v = 3t2 + 5t + c
where c is the constant of integration.
When t = 0, v = 0, so c = 0
Therefore, v = 3t2 + 5t
⇒ ds = (3t2 + 5t) dt `[∵ v = (ds)/(dt)]`
From 0 to 2s, we have
`int_0^sds = int_0^2(3t^2 + 5t)dt`
s = `(t^3 + 5/2t^2)_0^2 = 8 + 10 = 18` m
shaalaa.com
क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
