CBSE Class 10CBSE
Share
Notifications

View all notifications

The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically. - CBSE Class 10 - Mathematics

Login
Create free account


      Forgot password?

Question

The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

Solution 1

Cost per kg of apple = Rs x

Cost per kg of grapes = Rs y

Algerbraically 2x + y = 160 ...........(1)

4x + 2y = 300 or 2x + y = 150 ..........(2)

From (1) y = 160 - 2x

50 60
Y = 160 - 2x 60 40

From (2), y = 150 - 2x

x 50 60
Y = 150 - 2x 50 30

The graphical representation is as follow

Solution 2

Let the cost of 1 kg of apples be Rs x.

And, cost of 1 kg of grapes = Rs y

According to the question, the algebraic representation is

2x + y = 160

4x + 2y = 300

For 2x + y = 160

y = 160 - 2x

The solution table is

x

50

60

70

y

60

40

20

For 4x + 2y = 300,

`y = (300 - 4x)/2`

The solution table is

x

70

80

75

y

10

−10

0

The graphical representation is as follows

  Is there an error in this question or solution?

APPEARS IN

 NCERT Solution for Mathematics Textbook for Class 10 (2019 to Current)
Chapter 3: Pair of Linear Equations in Two Variables
Ex. 3.10 | Q: 2 | Page no. 44

Video TutorialsVIEW ALL [1]

Solution The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically. Concept: Pair of Linear Equations in Two Variables.
S
View in app×