shaalaa.com
S

Solution - Pair of Linear Equations in Two Variables

Account
User


Login
Register


      Forgot password?
Share
Notifications

View all notifications
Books Shortlist
Your shortlist is empty

Question

The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

Solution

You need to to view the solution
Is there an error in this question or solution?

Content BooksVIEW ALL [1]

Reference Material

Solution for concept: Pair of Linear Equations in Two Variables. For the course CBSE
S