Account
It's free!

User



Login
Register


      Forgot password?
Share
Notifications

View all notifications
Books Shortlist
Your shortlist is empty

Solution - The Cost of 4 Kg Onion, 3 Kg Wheat and 2 Kg Rice is Rs 60. the Cost of 2 Kg Onion, 4 Kg Wheat and 6 Kg Rice is Rs 90. the Cost of 6 Kg Onion 2 Kg Wheat and 3 Kg Rice is Rs 70. Find Cost of Each Item per Kg by Matrix Method. - Applications of Determinants and Matrices

ConceptApplications of Determinants and Matrices

Question

The cost of 4 kg onion, 3 kg wheat and 2 kg rice is Rs 60. The cost of 2 kg onion, 4 kg wheat and 6 kg rice is Rs 90. The cost of 6 kg onion 2 kg wheat and 3 kg rice is Rs 70. Find cost of each item per kg by matrix method.

Solution

Let the cost of onions, wheat, and rice per kg be Rs x, Rs y,and Rs z respectively.

Then, the given situation can be represented by a system of equations as:

This system of equations can be written in the form of AX = B, where

Hence, the cost of onions is Rs 5 per kg, the cost of wheat is Rs 8 per kg, and the cost of rice is Rs 8 per kg.

Is there an error in this question or solution?

APPEARS IN

NCERT Mathematics Textbook for Class 12 Part 1
Chapter 4: Determinants
Q: 16 | Page no. 137

Reference Material

Solution for question: The Cost of 4 Kg Onion, 3 Kg Wheat and 2 Kg Rice is Rs 60. the Cost of 2 Kg Onion, 4 Kg Wheat and 6 Kg Rice is Rs 90. the Cost of 6 Kg Onion 2 Kg Wheat and 3 Kg Rice is Rs 70. Find Cost of Each Item per Kg by Matrix Method. concept: Applications of Determinants and Matrices. For the courses CBSE (Arts), CBSE (Commerce), CBSE (Science)
S