Advertisement Remove all ads

A Vendor Bought Toffees at 6 for a Rupee. How Many for a Rupee Must He Sell to Gain 20%? - Mathematics

MCQ

A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?

Options

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

Advertisement Remove all ads

Solution

5
Explanation : 
The cost price of 1 toffee = ₹`1/6`
Let him sell x toffee in 1 rupee.

Then, selling price of 1 toffee = ₹`1/x`

∴ Profit = `(1/x-1/6)/(1/6)xx100`

⇒ 20 = `(1/x-1/6)/(1/6)xx100`

⇒ `1/x-1/6=20/100xx1/6=1/3`

⇒ `1/x=1/30+1/6=6/30=1/5`

⇒ `x = 5`

Concept: Profit and Loss (Entrance Exam)
  Is there an error in this question or solution?
Advertisement Remove all ads
Advertisement Remove all ads
Share
Notifications

View all notifications


      Forgot password?
View in app×